Leczenie chorób skóry składa się z kilku etapów. Pierwszym i najważniejszym jest odnalezienie przyczyny choroby. Jeśli choroba ma związek z zaburzeniami hormonalnymi lub układem nerwowym, wtedy staramy się wpłynąć na nie poprzez leczenie farmakologiczne.

W takim przypadku nie zawsze można liczyć na całkowite wyleczenie. Inaczej to wygląda w przypadku grzybicy, pasożytów czy zakażenia bakteryjnego, ponieważ istnieją skuteczne środki ich zwalczania.

Terapia antybiotykowa może przebiegać od kilku dni do kilkunastu tygodni. Jest to jednak terapia przynosząca właściwe rezultaty bez większej szkody dla pacjenta. Jak się okazuje, różnego rodzaju witaminy pomagają w walce z chorobami skóry.

Kwas nikotynowy (witamina PP) pomaga w walce ze skutkami braku tolerancji skóry na światło. Witamina A jest korzystna w przypadku łuszczycy, a witamina B2 jest dobra na trądzik i różne rodzaje świądu. Na alergie skórne stosuje się legi przeciwhistaminowe. Są to substancje odwracające działanie histaminy, na jej receptor H1. Nie hamują jednakże reakcji alergicznych wywołanych przez inne mediatory.

Inną grupą leków są kortykosteroidy. Są to hormony kory nadnerczy posiadające właściwości przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwalergiczne. Mimo wszystko posiadają również skutki uboczne, na przykład zaburzają gospodarkę organizmu, mogą powodować zmiany neurologiczno-psychologiczne i inne dolegliwości.